Seminars and Distinguished Lectures

Xu Liu (College of William and Mary): Squeezing Software Performance via Eliminating Wasteful Operations
    Thursday, September 12, 2019
    9:30am - 10:45am
    655 McBryde Hall

Heng Yin (Univeristy of California): Learning Binary Code Representations for Security Applications
    
Friday, September 13, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Wu Feng (Virginia Tech): At the Synergistic Intersection of Parallel Computing, Data Analytics, and Machine Learning
  
  Friday, September 20, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

James Davis (Virginia Tech): Regexes in the Wilk: Empirical Studies on Security and Correctness
    
Friday, September 27, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Doug Bowman (Virginia Tech): Augmented Reality as the Future of Personal Computing
  
  Friday, October 11, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Negin Forouzesh (Virginia Tech): Computer Aided Drug Design
    Friday, October 18, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Dimitris Nikolopoulos (Virginia Tech): How to Build Dependable Computing Systems with Incomplete (or Wrong!) Data
    Friday, October 25, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Eli Tilevich (Virginia Tech): Research Etudes: Cutting Edge and Building Blocks
  
  Friday, November 15, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Nathaniel Lahn (Virginia Tech): Separator-Based Algorithms for Graph Matching Problems
  
  Friday, November 22, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Darko Marinov (Univeristy of Illinois at Urbana-Campaign): Combating Flaky Tests
  
  Friday, December 6, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

Pamela Wisniewski (Univeristy of Central Florida): Risk and Resilience: A Teen-centered Perspective on Teens and Technology Use
  
  Thursday, December 12, 2019
    9:30am - 10:30am
    655 McBryde Hall

Maia Jacobs (Harvard University): One Size Doesn't Fit Anyone: Tailoring Digital Tools for Personal Health Journeys
  
  Monday, December 16, 2019
    10:00am - 11:00am
    655 McBryde Hall

Nolen Scaife (University of Florida): Designing Robust Defenses for Modern Payment Systems
   Thursday, January 31, 2019
   9:00am - 10:15am
   310 Kelly Hall

Yixin Sun (Princeton University): Providing Secure Internet Services with Insecure Infrastructure
   Monday, February 4
   10:00am - 11:15am
   310 Kelly Hall

Kristen Johnson (Purdue University): Weakly-supervised Modeling of Language, Social, and Behavioral Abstractions for Microblog Political Discourse Classification
   Wednesday, February 13
   10:00am - 11:15am
   110 McBryde Hall

Mrinmaya Sachan (Carnegie Mellon University): Towards Literate Artificial Intelligence
   Thursday, February 14
   9:00am - 10:15am
   310 Kelly Hall

Mohamed Eltoweissy (Virginia Military Institute): Nature-Inspired Moving Target Defense for the Internet of Things
   Friday, February 15
   11:15am - 12:30pm
   100 Hancock Hall

Bita Akram (North Carolina State University): Computer Science Education for a New Generation
   Monday, February 18
   10:00am - 11:15am
   310 Kelly Hall

Yanning Shen (University of Minnesota, Twin Cities): Online Scalable Learning Adaptive to Unknown Dynamics and Graphs
   Tuesday, February 19
   9:00am - 10:15am
   310 Kelly Hall

Parisa Kordjamshidi (Tulane University): Declarative Learning-based Programming for Learning and Reasoning over Spatial Language
   Thursday, February 21
   11:15am - 12:30pm
   655 McBryde Hall

Jia Zou (Rice University): PlinyCompute: Connecting Programming, Computation, and Storage for Big Data Analytics
   Monday, February 25
   10:00am - 11:15am
   310 Kelly Hall

Denae Ford (North Carolina State University): From Barriers to Bridges: Designing Infrastructures for Help in Online Programming Communities
   Wednesday, February 27
   11:00am - 12:15pm
   655 McBryde Hall

Jing (Dave) Tian (University of Florida): Defending Operating Systems from Malicious Peripherals
   Thursday, February 28
   9:00am - 10:15am
   310 Kelly Hall

Shiqing Ma (Purdue University): Transparent Computing Systems Enabled by Program Analysis
   Monday, March 4
   10:00am - 11:15am
   310 Kelly Hall

Stefan Lee (Georgia Tech): Towards Intelligent Agents That Can See, Talk, And Act
   Wednesday, March 6
   10:00am - 11:15am
   Multipurpose Room (Room 101), Newman Library

Distinguished Lecture: Jennifer Neville (Purdue): Towards Relational AI -- The Good, The Bad, and The Ugly of Learning Over Networks
   Friday, March 29, 2019
   11:15am - 12:30pm
   100 Hancock Hall

Layne Watson (Virginia Tech): How to Solve Hard Problems by Making Them Harder
   Friday, April 12
   11:15am - 12:30pm
   100 Hancock Hall 

Anuj Karpatne (Virginia Tech): Physics-guided Machine Learning: How Can Physics and Machine Learning Come Together to Acelerate Scientific Discovery?
   Friday, April 19
   11:15am - 12:30pm
   100 Hancock Hall   

Aisling Kelliher (Virginia Tech): Smart Home Based Rehabilitation
   Friday, April 26
   11:15am - 12:30pm
   100 Hancock Hall 

Ray Petit (University of Virginia): Better Understanding the Challenges of Novice Programmers through the
Use of Automated Assessment Tools

   Friday, May 3
   11:15am - 12:30pm
   110 McBryde Hall

Xu Liu (William and Mary): Squeezing Software Performance via Eliminating Wasteful Operations
   Monday, May 6
   11:15am - 12:30pm
   110 McBryde Hall

Scott Pakin (Los Alamos National Labratory): Programming a Quantum Annealer
   Tuesday, May 7
   4:00pm - 5:00pm
   310 Kelly Hall

Jiepu Jiang, Anuj Karpatne, Bimal Viswanath (VT): Research Introductions
   Friday, September 14, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Sang Won Lee (Virginia Tech): Improving User Involvement Through Live Collaborative Creation
   Friday, September 21, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Denys Poshyvanyk (William & Mary): Development, Testing and Maintenance of Android Apps: Challenges, Tools, and Future Directions 
  
Friday, October 5, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Jin-Hee Cho (Virginia Tech): Trustworthy Cyberspace: Multidisciplinary Approaches
   Friday, October 12, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Dan Wu (Wuhan University): Cross-device Web Search
   Friday, October 26, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Michael Nelson (Old Dominion University): Weaponized Web Archives: Provenance Laundering of Short Order Evidence 
   Friday, November 2, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Distinguished Lecture: Alessandro Orso (Georgia Tech): Software Debugging: Past, Present, and Future
   Friday, November 9, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Daniel Pillis (Virginia Tech): Artificial Histories: Experiments in Simulating the Human Experience
   Friday, November 16, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Distinguished Lecture: Rajiv Gupta (UC Riverside): Parallel Graph Processing on Clusters, Multicores, and GPUs
   Friday, November 30, 2018
   11:15am - 12:30pm
   2150 Torgersen Hall

Luke Ziarek (SUNY Buffalo): "Building Predictable and Adaptable Mobile Systems"
    Friday, April 13, 2018
    11:15am - 12:15pm
    100 Hancock Hall

Distinguished Alumni Lecture: Dave Lavery (NASA)
    Friday, April 6, 2018
    11:15am - 12:15pm
    100 Hancock Hall

Andrey Esakia (Virginia Tech): "FitAware: Promoting Group Fitness Awareness Through Smartwatches, Smartphones and Web"
    Friday, March 30, 2018
    11:15am - 12:15pm
    100 Hancock Hall

Xi He (Duke University): "Moving with Provable Privacy Guarantees"
    Thursday, March 29, 2018
    9:30am - 10:45am
    655 McBryde Hall

N. Asokan (Univeristy of Waterloo): Harware-assisted Trusted Execution Environments -- Look Back, Look Ahead
    Friday, November 1, 2019
    11:15am - 12:15pm
    2150 Torgersen Hall

W. Scott Stornetta (Yugen Partners): Rethinking Blockchain's Holy Grial, and How to Get There
    Friday, November 8, 2019
    11:15 am-12:30 pm
    2150 Torgersen Hall